درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
حسام رسولیان
امتیاز: 14834
رتبه:45
26
55
9
117
دانشجوی کارشناسی IT برنامه نویس Java, PHP,JS CCNA,LPIC پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

علت مشاهده رد سفید پشت هواپیما چیست؟

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 4
بازدیدها 125
همه ما وقتی که بچه بودیم تو آسمون رد سفید هواپیما ها و دنبال میکردیم و ببینم تا کجا ادامه پیدا میکنه و یجورایی سرگرمی بود برامون. تو این مطلب با هم دیگه با این پدیده رد سفید یا Contrail آشنا میشیم و به علت وقوع این پدیده پی میبریم.به طور کلی علت این پدیده خیلی ساده هست دقیقا به همین علت که شما تو زمستون میتونید با ها کردن نفس خودتون و ببینید به همین علت هم شاهد Contrail هستیم.اما بیاید یکم با جزییات بیشتر بررسی کنیم.همه میدونیم که هواپیما یا هر ماشینی برای کارکردن نیاز به موتور و سوخت داره این سوخت بعد از احتراق از طریق خروجی موتو به بیرون هدایت میشه و گازی با دمای زیاد و مرطوب تولید میکنه و با اتمسفر ترکیب میشه.گاز خروجی از موتور شامل بخار آب, کربن دی اکسید,اکسید سولفور,نیتروژن و سوختی که دچار احتراق نشده می باشد.هرچقدر که از سطح زمین ارتفاع میگیریم در اتمسفر فشار هوای کمتر به علاوه دمای سرد تر داریم.

علت مشاهده رد سفید پشت هواپیما چیست؟


در این زمان بخار آب موجود در گاز خروجی از موتور به دلیل قرار گرفتن در معرض دمای پایین و فشار اتمسفر کمتر متراکم شده و یخ میزند پس رد سفیدی که میبیند در واقع ترکیبی از میلیون ها قطره آب و کریستال های یخ میباشد که در کنار هم یک Contrail و برای مدتی تشکیل میدهند.بستگی به ارتفاع پروازی هواپیما, رطوبت و فشار اتمسفر طول عمر , ضخامت و وسعت این Contrail ها متفاوت هست.همچنین از طریق مشاهده Contrail میتوان تا حدودی به وضعیت آب و هوا پی برد.برای مثال یک Contrail کوتاه و نازک نشان دهنده رطوبت کم در ارتفاع بالا میباشد و برعکس Contrail ضخیم نشان دهنده رطوبت بالاست که خبر از امکان وقوع طوفان در آینده ممکن است بدهد.تصویر زیبای زبر از Contrail دو فروند میگ 29 شوروی که توسط یک فروند اف15 آمریکا رهگیری شدند.

علت مشاهده رد سفید پشت هواپیما چیست؟


درست شدن رنگین کمان به علت تابش خورشید به مولکول های بخار آب

علت مشاهده رد سفید پشت هواپیما چیست؟


نویسنده : حسام
منبع : جزیره هوانوردی وب سایت توسینسو
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • ممنون مثل همیشه عالی بود. همیشه کنجکاو بودم بدونم چرا ضخامتشون فرق داره فکر می کردم بخاطر ارتفاعشون بنظر میاد اینطوره.
  • مرسی آقای پویان لطف دارید
  • من خیلی مسافرت هوایی رفتم تقریبا تو همه ایرلاین های ایرانی دست کم یه پرواز داشتم ، ارتفاعی که هواپیماهای مسافری دارن فکر می کنم بین 10 تا 30 هزار پا هست البته بسته به مسیر طولانی ممکنه بیشتر هم باشه ، همیشه وقتی خلبان دمای هوای بیرون رو اعلام می کرد یه خورده می ترسیدم ! دمای هوای بیرون کابین 50 درجه زیر صفر ! دمای هوای بیرون کابین 57 درجه زیر صفر !! یعنی تصورش هم سخت بود ، حتی روی بالهای هواپیما مشخص بود یخ زده ! نکته جالبی بود من هم خیلی دوست داشتم از لحاظ علمی بدونم این موضوع رو ، در واقع یخ بودنش رو می دونستم اما اینکه دقیقا چجوری تشکیل میشه رو نه ، ممنون حسام جان
  • خواهش میکنم :)

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید