درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
حسام رسولیان
امتیاز: 14834
رتبه:45
26
55
9
117
دانشجوی کارشناسی IT برنامه نویس Java, PHP,JS CCNA,LPIC پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

نقش وینگلت در طراحی هواپیما

تاریخ 4 ماه قبل
نظرات 4
بازدیدها 107
وینگلت یا به انگلیسی Winglet به بخش انتهایی بال هواپیما گفته می شود که بصورت عمودی به سمت بالا و یا در بعضی موارد به هر دو سمت بالا یا پایین کشیده می شود گفته می شود. 5 درصد انتهایی ریشه بال هواپیما نقطه کور به حساب می آید که باعث ایجاد اغتشاش و گرداب می شود.
مهمترین تاثیر مکانیزم وینگلت کاهش جریان های گردابه ای نوک بال و در نتیجه نیروی پسا است
اما برای درک بهتر قبل از توضیحات بیشتر بهتر هست که درباره گرداب یا vortices بروی بال صحبت کنیم.

نقش وینگلت در طراحی هواپیما


گرداب

به تصویر زیر دقت کنید.
نقش وینگلت در طراحی هواپیما


به حلقه های هوایی که می بینید گرداب گفته میشه که در بحث وینگلت ما درباره گرداب بروی بال صحبت می کنیم نه توسط موتور.
بال های هواپیما که باعث به پرواز در آمدن هواپیما و ایجاد نیروی لیفت می شوند خودشون هم نیز در بعضی موارد باعث ایجاد نیروی درگ نیز می شوند. زمانی که هواپیما در حال اوج گیری یا حرکت با زاویه حمله مثبت می باشد دو نوع فشار مختلف روی بال ایجاد می شود.
در قسمت بالای سطح بال فشاری کم تر از فشار اتمسفر قرار دارد و در قسمت پایین بال هواپیما فشاری معادل یا بیشتر از اتمسفر وجود دارد و به دلیل اینکه جریان هوا همیشه از سمت فشار زیاد به فشار کم حرکت می کند باعث به پرواز در آمدن هواپیما می شود.
در همین زمان جریان هوا تمایل داره که به سمت بدنه متمایل شود و از انتهای بال نیز خارج شود علاوه بر این همین حرکت هوا از پایین به سمت بالا باعث ساخته شدن یک تونل یا گردابه می شود که در انتهای بال قرار میگیرد. این تونل یا گردابه زمانی که زاویه حمله افزایش پیدا می کند قدرت و شدت آنها نیز بیشتر می شود.
در حالت معمول نیروی درگی که توسط آنها ساخته می شود کم هست.

نقش وینگلت در طراحی هواپیما


وینگلت

ناسا طبق آزمایشی هایی که انجام داد در دهه 80 دست به طراحی وینگلت زد و از سال 2008 وینگلت به هواپیما های مسافربری نیز سرایت کرد و شرکت ها در طراحی های خود از آن استفاده کردند.
وینگلت ها در واقع بال های کوچکی هستند که در انتهای ریشه بال قرار میگیرند و نیروی لیفت کمی تولید می کنند. البته خیلی کوچک نیستن برای مثال وینگلت های ایرباس 380 حدود 4/7 متر می باشند.
وینگلت ها جریان هوای حلقوی یا همان گردابه ای که دور انتهای بال ایجاد می شود را به سمت بدنه هدایت می کند و از ایجاد نیروی درگ جلوگیری می کند که به مصرف سوخت تا 3 درصد کمک می کند و البته توجه داشته باشید که 3 درصد مصرف سوخت قابل توجه هست.

نقش وینگلت در طراحی هواپیما

همچنین وینگلت باعث کمتر شدن میزان توربولانس و تکان های هواپیما هم می شود.

اوج هنر مهندسی بوئینگ در این وینگلت قابل مشاهده است
وینگلت های جدید بوئینگ 737MAX مصرف سوخت را تا 1.8 درصد نسبت به وینگلت های معمول بهبود داده است
طرحی هوشمندانه ای که در اواسط سال 2012 برای نخستین بار رونمایی شد . این سری از بالک های جدید رادیکال موسوم به Split-Tip Scimitar که طرح آن از آگوست 2011 مطرح بوده و پس از انجام آزمایشات مربوط به تونل باد معرفی شد ، تا حدودی مشابه بالک های استفاده شده در هواپیمای مکدانل داگلاس MD-12 می باشد . استفاده از این بالک ها در هواپیمای بوئینگ 737 مکس علاوه بر کاهش وزن و بهبود عملکرد بال ، موجب کاهش 5/1 درصدی مصرف سوخت گردیده است .
برتری حاصل از استفاده از این بالک ها کاملا وابسته به طول مسیر طی شده در پرواز می باشد ؛ به طوری که این بهبود و بهینه سازی موثر بر مصرف سوخت در یک پرواز 500 ناتیکال مایلی به میزان 1 درصد (در سرعت 790 ماخ و با 162 مسافر) و در یک پرواز 3000 ناتیکال مایلی به میزان 81 درصد (با همان شرایط) خواهد بود . گفتنی ست که این بالک ها در صورت سفارش مشتری ، قابل نصب و استفاده در 800-737 های نسل جدید می باشند .

نقش وینگلت در طراحی هواپیما

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • ممنون عالی مثل همیشه.
  یه مستندی دیده بودم در باره کایت ها و گلایدرها و طراحیشون بود و میگفت ایده اصلیش از انتهای بال پرنده ها بوده که نسبت به بقیه بال ، نوک بال پرنده ها چنین حالتی داشت

  وینگلت در پرندگان الهام از طبیعت

 • مرسی
  اره وینگلت از نوک بال عقاب الهام گرفته شده منم تو مستند Engineering Connections قسمت ایرباس 380 فکنم بود در موردش توضیح میده دیدم
  کلا هوانوردی با الهام گرفتن از طبیعت عجین شده.
  تیر خلاصم بمب افکن B-2 زده دیگه رسما :))
  نقش وینگلت در طراحی هواپیما

 • دقیقن خودشه ! کپی کامل
  ممنون بابت اطلاعات خوبی که به اشتراک میذارین
 • خواهش میکنم جناب پویان عزیز

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید