درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
حسام رسولیان
امتیاز: 14834
رتبه:45
26
55
9
117
دانشجوی کارشناسی IT برنامه نویس Java, PHP,JS CCNA,LPIC پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

علت وجود مارپیج های سفید رنگ روی موتور هواپیما چیست؟

تاریخ 4 ماه قبل
نظرات 5
بازدیدها 153
اگر به موتورهای جت هواپیما دقت کرده باشید متوجه میشید که درست در وسط پره های توربین یک برجستگی وجود دارد که روی آن با رنگ سفید دایره یا مارپیچ هایی رسم شده خب اگر براتون سوال شده که اصلا این علامت سفید رنگ چی هست و به چه دردی میخوره این مطلب برای شماست.
خطوط مارپیچ روی موتور هواپیما به دو دلیل اصلی ایجاد می شوند که با هم دیگه بررسی میکنیم.

علت وجود مارپیج های سفید رنگ روی موتور هواپیما چیست؟


1) دور کردن پرندگان

پرنده ها بزرگترین خطر برای پرواز هواپیما می باشد و سالیانه در دنیا میلیون ها دلار هزینه تعمیر خسارات ناشی از پرندگان در ایرلاین ها می شود. بخش عمده این خطر به دلیل ورود پرندگان به درون کمپرسور موتور می باشد و بخش دیگری به دلیل برخورد با بدنه هواپیما و شکسته شدن شیشه ها و یا فرو رفتگی در بدنه می باشد.
برای جلوگیری از برخورد پرندگان با موتور هواپیما از خطوط مارپیچ سفید رنگ روی موتور استفاده می شود که باعث ترساندن پرندگان می باشد. زمانی که این خطوط وجود نداشته باشد موتور به شکل دره یا غار تمام سیاه رنگ در نظر پرندگان دیده می شود و به همین دیل به سمت آن جذب می شوند.
البته در این قضیه که خطوط مارپیچ در ترساندن پرندگان تاثیر دارند یا خیر اختلاف نظرهایی وجود دارد, برای مثال شرکت رولز رویس که از زمان جنگ جهانی به تولید موتور های پیستونی و جت مشغول هست معتقد هست که بله خطوط مارپیچ تاثیر زیادی در دور کردن پرندگان دارد.
اما شرکت بویینگ طبق مقاله ای که در یکی از مجلات خود منتشر کرد است اعتقاد دارد هیچ تاثیری در کم کردن تصادف هواپیما با پرندگان وجود ندارد.

علت وجود مارپیج های سفید رنگ روی موتور هواپیما چیست؟


2) ایمنی خدمه زمینی

دلیل اصلی دیگر استفاده از خطوط مارپیچ حفظ ایمنی خدمه زمینی فرودگاه می باشد.
رمپ فرودگاه یکی از شلوغ ترین مناطق فرودگاه می باشد و افراد زیادی از جمله مسئول تخلیه و انتقال بار مسافران,مسئول سوخت گیری,مسئول پوش بک,مسئول کترینگ, مارشالر و... در رمپ و نزدیک هواپیما ها کار می کنند.
نزدیک شدن به موتور جت خطرات زیادی داره به همین دلیل افرادی که در کنار هواپیما کار میکنند باید از روشن یا خاموش بودن موتور ها اطمینان پیدا کنند. طبق دستور العمل برای بویینگ 737 افراد نباید از 9 فیت به یک موتور روشن نزدیک تر شوند .

علت وجود مارپیج های سفید رنگ روی موتور هواپیما چیست؟


اگر براتون سوال شده که خب موتور جت صدای بلندی داره و از روی صدا مگه نمیشه تشخیص داد موتور روشن هست یا خیر باید توجه داشته باشید که رمپ فرودگاه مملو از هواپیما هست به همین دلیل سر و صدای فراوانی وجود داره و نمیتونید تشخیص بدید که صدا مربوط به کدام یک از هواپیما ها می باشد, همچنین ممکن هست فقط یکی از موتور های هواپیما روشن باشد و دیگری خاموش که در این زمان تشخیص خیلی سخت تر می شود و با دقت کردن به این نکته که افراد از گوشی و هدفون برای کم کردن اثرات آلودگی صوتی استفاده میکنند خواهید دید که وجود یک علامت بصری برای پی بردن به روشن یا خاموش بودن موتور مهم هست.
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • خیلی جالب بود ! آره اتفاقا من به موتور ایرباس سری 300 که نگاه می کردم میدیدم این خطوط رو ولی تا الان فکر می کردم برای خوشگلیه !! باحال بود در کل ...
  • البته به نظر منم باعث خوشگلی میشه :D
  • با سلام خدمت دوستان

    البته قابل ذکر است که وقتی هواپیما روی زمین نشسته موتورها خاموش هستن و بعد از مسافر گیری و اتمام تمام کارهای زمینی همه افراد موظف هستن که از هواپیما دور بشن و تنها کسی که اجازه داره قبل از رسیدن هواپیما به باند پرواز همراهش باشه مکانیک زمینی پرواز هستش.
  • خوب فکر کنم این قضیه بیشتر زمانی هست که میخاد مسافر سوار و پیاده کنه درسته ؟ وقتی برای تعمیرات مثلا کنار هواپیما باشن اونجا خطرناک نیست ؟ فکر کنم بیشتر هدف اونجاست
  • سلام موتورها روشن هستن ولی در حالت idle قرار دارند

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید