درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
حسام رسولیان
امتیاز: 14834
رتبه:45
26
55
9
117
دانشجوی کارشناسی IT برنامه نویس Java, PHP,JS CCNA,LPIC پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

آشنایی با الفبای هوانوردی

تاریخ 3 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 126
همانطور که زمانی کودک هستید شروع به یادگیری حروف الفبا برای خواندن و نوشتن میکنید برای وارد عرصه هوانوردی شدن نیز باید حروف الفبای مخصوصی به نام الفبای هوانوردی را یادبگیرید.
از این الفبا خلبانان,کنترلر های هوایی و نظامیان(اعضای ناتو) استفاده می کنند تا دستورالعمل ها را بدون ایجاد مشکلی انجام دهند.
االفبای هوانوردی دهه 50 میلادی توسط سازمان ایکائو به وجود آمده است تا به وسیله آن اشتباهات حین مکالمات به کمترین میزان برسد.

اما شاید بپرسید چه مشکلاتی؟
در زبان انگلیسی بعضی حروف از نظر تلفظ شبیه به هم هستند مثل N,M, از طرفی مکالمات بین خلبان و برج مراقبت توسط بی سیم انجام می شود و همانطور که مطلع هستید کیفیت صدای واضحی ندارد و به راحتی هنگام تلفظ این حروف باعث سردرگمی می شود.
نکته بعدی این هست که خلبان های مختلف از سراسر دنیا با زبان و گویش های متنوع هرکدام حروف انگلیسی و ممکن است به شکلی مخصوص به زبان خود تلفظ کنند که باز احتمال به وجود آمدن مشکل پیش می آید از همین رو ایکائو برای رفع این خطا از حروف مخصوص هوانوردی رونمایی کرد.


ساختار الفبای هوانوردی

در زبان انگلیسی 26 حرف داریم و در هوانوردی نیز دقیقا 26 حرف وجود دارد اما تفاوت آن با حروف انگلیسی این هست که در هوانوردی هر حرف یک کلمه متناظر دارد.
ایکائو برای جلوگیری از مشکل تلفظ حروف اومده و برای هر حرف یک کلمه در نظر گرفته و تمام افراد موظف هستند بجای تلفظ حروف از کلمات جایگزین استفاده کنند.
لیست کلمات را در تصویر زیر میبینید.

آشنایی با الفبای هوانوردی


مثال: اگر شماره پرواز DN4 باشد و خلبان بخواهد شماره خود را به برج اعلام کنید باید بگوید: Delta November Four

علاوه بر مکالمات خلبان و برج از این حروف در کد رجیستر هواپیما نیز استفاده می شود. هر هواپیما یک کد رجیستر مخصوص به خود دارد که به آن Tail number نیز گفته می شود و به شکل بالا اسم هواپیما تلفظ می شود نه حروف.

تصویر جولیت آلفا یا همان ایرباس 330 ایران ایر با رجیستر JA

آشنایی با الفبای هوانوردی

برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید