درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 612541
رتبه:1
376
1847
842
11319
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

تکان های شدید هواپیما در پرواز یا توربالانس چیست ؟

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 241
اگر اهل پرواز و هواپیما هستید حتما تجربه این را داشته اید که در هواپیما در زمان بلند شدن یا در زمان پرواز تکان های شدیدی کابین هواپیما را به لرزش در میاورد و این برای بسیاری از مسافرین ممکن است ترسناک به نظر برسد ، دوستان خوبم در جزیره هوانوردی وب سایت توسینسو بد نیست بدانید که این تکان ها کاملا طبیعی هستند و در اصطلاح فنی به آنها توربالانس یا آشفتگی هوا ( Turbulence ) گفته می شود . بدون شک پرواز امن ترین راه مسافرت است و این تکان ها به ندرت برای هواپیما خطرساز می شوند اما دلیل وجود چنین تکان هایی دقیقا چیست ؟ برای اینکه دقیقا متوجه شوید از لحاظ فنی چه اتفاقی می افتد که هواپیما تکان می خورد تصور خودتان از یکنواخت بودن جریان هوا و جو زمین را کاملا کنار بگذارید ، بله درست متوجه شدید آشفتگی هوا یا توربالانس به دلیل وجود تفاوت دما بین دو لایه هوای سرد و گرم است که هواپیما زمانیکه بین این دو لایه حرکت می کند این اختلاف دما باعث ایجاد تکان برای بدنه هواپیما می شوند.

آشفتگی هوا توربالانس چیست


هواپیماها در جریان باد حرکت می کنند و حتما می دانید که بادها به دلیل وجود اختلاف دما بین قسمت های مختلف جو زمین و حرکت هوا شکل می گیرند ، در اکثر مواقع هوا بسیار صاف و تمیز است و بسیار به ندرت باد وجود دارد و بیشتر نسیم وجود دارد ، همین نسیم به تنهایی تکان های ریزی به هواپیما وارد می کند اما زمانیکه امواج هوا یا جریان بادها شدیدتر می شوند طبیعتا تکان ها و لرزش ها نیز بیشتر خواهد شد . به زبان ساده هوای گرم و سرد و یا بادی که تشکیل می شود مثل پله عمل می کند و هواپیما از این پله ها بالا و پایین می رود و بعضا از پله ها به پایین پرت می شود از آنها بالا می رود اما به هیچ عنوان این آشفتگی های ساده برای هواپیما خطرساز نیستند.

آشفتگی هوا توربالانس چیست


آشفتگی هوا یا توربالانس به سه دسته تقسیم بندی می شود ، آشفتگی های حرارتی که در اثر قرارگیری توده های هوای گرم در کنار توده های هوای سرد هستند ، آشفتگی های مکانیکی که در اثر وجود ساختارهای کوهستانی یا انسانی ( برج و ساختمان و ... ) به وجود می آیند و در نهایت آشفتگی های هوای برشی که در امتداد مرز بین دو جسم در حال حرکت در هوا به وجود می آیند تقسیم بندی می شوند . معمولا وجود توربالانس های هوایی شدید به خلبان ها از طریق سازمان هواشناسی اعلام می شود اما اساسا هواپیماهای امروزی در برابر توربالانس ها کاملا مقاوم هستند و این لرزش ها و تکان ها و سر و صداها هیچ اثری برای جلوگیری از پرواز روزانه میلیون ها نفر با هواپیما ندارد.

آشفتگی هوا توربالانس چیست


از آشفتگی هوا نترسید


آشفتگی هوا ممکن است ترسناک باشد و باعث وحشت مسافرین نیز بشود اما مطمئن باشید هم خلبان و هم کادر پرواز کاملا مطمئن هستند که هواپیما با این تکان ها هیچ اتفاقی برایش رخ نمی دهند و به همین دلیل خونسرد هستند ، اگر تکان ها بسیار شدید شود خلبان شخصا با شما صحبت می کند و به شما می گویند که آرامش خودتان را حفظ کنید چون این تکان ها عادی است ، در چنین لحظاتی بهترین کار این است که شما کمربند ایمنی صندلی را محکم ببندید ، مطمئن باشید مقاومت هواپیما بسیار بیشتر از آشفتگی هاست و حتی هواپیماها بعضا در برابر رعد و برق نیز مقاومت می کنند چه برسد به اینگونه تکان ها ، وزش بادهای شدید باعث زیادتر شدن آشفتگی ها می شود و اگر از من بپرسید بعد از بیشتر از 300 پرواز مسافری فقط زمانیکه اشتباه شخصی خلبان داشته باشیم و مثلا از کنار نوعی از ابرهای بارور ( ابرهای CB ) عبور کنیم ممکن است آشفتگی ها بسیار خطرناک باشند. توربالانس ها از زمانیکه زمین به سمت گرم شدن بیشتر رفته است شدیدتر شده اند و گزارشی در سال 2013 منتشر شده است که می گوید در سالهای آینده که ما در آن هستیم آشفتگی ها به میزان 10 تا 40 درصد افزایش خواهند داشت . اگر در خصوص این موارد اطلاعاتی دارید خوشحال می شویم در ادامه این مطلب از آنها استفاده کنیم .

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره هوانوردی وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید